flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Рівненський апеляційний суд стягнув із субсидіантки надміру виплачену житлову субсидію

04 січня 2023, 10:20

Це сталося через недобросовісність поведінки набувача субсидії.

На перегляді в суді апеляційної інстанції перебувала апеляційна скарга рівнянки на рішення місцевого суду, яким задоволено позов Управління праці та соціального захисту населення про стягнення з неї надміру виплаченої суми субсидії.

Апелянтка, вважаючи таке рішення суду незаконним та необґрунтованим, просила його скасувати та ухвалити нове — про відмову позивачеві у задоволенні позову.

З’ясувавши обставини справи та вивчивши доводи апеляційної скарги, Рівненський апеляційний суд прийшов до висновку про її відхилення.

Із матеріалів справи відомо, що спірні відносини між сторонами виникли у зв’язку з призначенням позивачем відповідачці житлової субсидії.

Рівнянка подала до органу Мінсоцполітики декларацію про доходи і витрати осіб, однак не вказала, що її син, зареєстрований за тією ж адресою, у рік призначення субсидії здійснив купівлю транспортного засобу, вартість якого значно перевищує 50 тисяч гривень. Ця обставина стала відомою після перевірки, проведеної працівниками Управління праці та соціального захисту населення, і підтверджується реєстраційною карткою Територіального сервісного центру МВС у Рівненській області.

Управління праці та соціального захисту населення про цей факт повідомило субсидіантку. Оскільки рівнянка в місячний термін кошти не повернула, позивач звернувся з позовом про стягнення надміру виплаченої суми субсидії до місцевого суду.

Залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, Рівненський апеляційний суд погодився з тим, що така позиція вмотивована положеннями ст. 1212 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов’язана повернути потерпілому це майно. Таке рішення  обґрунтоване належними і достовірними доказами на підтвердження того, що надмірне нарахування житлової субсидії відповідачці відбулося внаслідок декларування нею неповної та недостовірної інформації, тобто її недобросовісної поведінки як набувача субсидії.

Нагадаємо, що згідно з чинним законодавством, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До його складу включаються всі особи, що зареєстровані в будинку, на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування, і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

У цьому спорі відповідачка, яка звернулася за призначенням житлової субсидії, вказала в декларації, що покупок, які перевищують 50 тисяч гривень, не було. Працівники органу Мінсополітики з’ясували, що син відповідачки придбав іномарку, вартість якої перевищує 50 тисяч гривень. Оскільки право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, рівнянка, якій призначили житлову субсидію, протягом 30 календарних днів була зобов’язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, незалежно від розміру вартості транспортного засобу.