Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Цей навчальний курс — ініціатива Платформи прав людини, і триватиме він з 9 листопада по 14 грудня. Щочетверга відбуваються тематичні зустрічі з профільними експертами, під час яких обговорюються найактуальніші для воєнного часу теми.
Нагадаю, що під час першого вебінару ми обговорили журналістські стандарти та етику в умовах війни, як уникати мови ворожнечі при висвітленні конфліктно-чутливих тем та як знайти баланс між професійним й особистим. Спікеркою виступила редакторка видання Texty.org.ua Інна Гадзинська.
Увагу слухачів вона зосередила на стандартах журналістики у воєнний час. Серед них такі основні — оперативність, точність, повнота, достовірність, збалансованість, відокремлення фактів від коментарів і доступність та додаткові — не нашкодити: героям, армії, країні; наближати перемогу і дбати про своє психічне здоров’я.
Інна Гадзинська увагу слухачів звернула на правове поле для журналістів під час війни, яке визначається Правилами для журналістів щодо поведінки з військовими; Наказом No73 Головнокомандувача Збройних Сил (3.03.22) Рекомендаціями від Управління громадських зв’язків ЗСУ та роз’ясненнями Генштабу.
ІМІ підготував пам’ятку особливостей комунікації з військовими:
- Не робіть записи і не діставайте мікрофон, не запитавши попередньо співрозмовника. Не знімайте обличчя бійців, позиції, озброєння.
- Не передавайте кількість військ, озброєння і координати позиції, якщо тільки ця інформація не є доступною з офіційних джерел, адже це може вплинути на хід військових операцій.
- Не фотографуйтеся разом з бійцями — вам не потрібно, щоб сторона противника побачила це фото в соцмережах.
- Пам’ятайте, що рядові бійці не завжди мають доступ до всієї інформації щодо зони бойових дій, але вони хороше джерело інформації щодо того, що відбувається на місці.
- Розпитувати бійців краще про те, що відбувається на тому місці, де вони дислокуються.
- Вони також не зобов’язані вам давати інформацію — це ваша робота її отримати. Будьте доброзичливими, залишайтеся спокійними всередині, навіть якщо бійці будуть поводити себе загрозливо.
- Обережно використовуйте камери — об’єктиви можуть давати відблиски як оптичний приціл. Або виглядати як РПГ. А значить, стати потенційною мішенню.
- Ніколи не беріть в руки зброю. Уникайте журналістів, які носять зброю, стріляють. Не беріть із собою додому кулі, навіть якщо вам бійці пропонують їх як сувеніри.
- На блокпостах також поводьтеся спокійно та впевнено. Чітко ідентифікуйте себе як журналіста.
- Виконуйте всі законні вимоги військовослужбовців. Не мовчіть, але й не будьте надмірно балакучими, відповідайте просто і чітко.
- Також ж ці правила стосуються комунікації з територіальною обороною. Люди, які увійшли до тероборони, не завжди є військовими і не знають про військові устави.
Просимо усі сторони максимально ставитися одне до одного з повагою.
Сьогодні, 16 листопада, під час другого вебінару ми розібрали тему доступу до публічної інформації в умовах війни як інструмента журналістського розслідування. Спікеркою виступила медіаюристка Платформи прав людини, експертка з доступу до публічної інформації Ольга Вдовенко.
Отже, комунікаційна команда Рівненського апеляційного суду та слухачі вебінару дізнались, яку інформацію державні органи мають надавати у відповідь на запит, а яку можуть засекретити; як оформити запит на отримання публічної інформації, щоб не отримати у відповідь відмову, а також яку інформацію розпорядники зобов’язані публікувати на своїх сайтах.