Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Під час вебінару, організованого Громадською організацією «Платформа прав людини», представники медіа, прессекретарі державних установ, у тому числі й Рівненського апеляційного суду, поділилися думками про те, які наразі світові тенденції в регулюванні ШІ та як вони можуть вплинути на Україну; як врегульована сфера ШІ в Україні: її стан і перспективи; як відповідально використовувати ШІ в медіа; а також які є інструменти для створення контенту зі ШІ та за допомогою яких програм можна перевірити його достовірність.
Дарія Опришко, кандидатка юридичних наук, стипендіатка фонду Філіппа Шварца, університет Мюнстера (Німеччина), членкиня робочої групи з доступності інформації програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх», розповіла про те, що в Сполучених Шатах Америки регулювання штучного інтелекту відбувається за допомогою Меморандуму про національну безпеку щодо штучного інтелекту. Зокрема, в Колорадо, діє Закон про захист прав споживачів під час взаємодії із системами штучного інтелекту, а в Каліфорнії ухвалені Дев’ять законів, що стосуються ШІ.
Як врегульована сфера ШІ в Україні, про її стан та перспективи розповіла Ольга Вдовенко, директорка з юридичних питань ГО «Платформа прав людини». Зокрема, вона зауважила, що основними нормативно-правовими актами є Закон України «Про авторське право і суміжні права» (ст. 33 Право особливого роду (sui generis) на неоригінальні об’єкти, згенеровані комп’ютерною програмою); Дорожня карта та Біла книга з регулювання штучного інтелекту в Україні; Рекомендації щодо відповідального використання ШІ: питання права інтелектуальної власності; Рекомендації щодо відповідального використання ШІ у сфері реклами та маркетингових комунікацій; Права людини в епоху штучного інтелекту: виклики та правове регулювання.
— Медіа-галузь та журналісти активно використовують штучний інтелект для створення контенту, покращення аналітики та автоматизації процесів, — сказала Ольга Вдовенко і додала: — Рекомендації, розроблені державними органами щодо використання штучного інтелекту, є основою для майбутніх законодавчих ініціатив. Тому журналістам та медіа важливо розуміти ці принципи, щоб заздалегідь адаптувати свою діяльність до нових вимог і уникати порушень.
Адвокат, медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Микола Гринишак розповів про основні принципи відповідального використання штучного інтелекту. Він наголосив, що контент, створений за допомогою ШІ, має бути чітко позначений, щоб аудиторія розуміла, що він є результатом виключно людської творчості.
— Що стосується етичності і відповідності законодавству, — продовжив доповідач, — Забороняється використовувати ШІ для створення оманливого, дискримінаційного або шкідливого контенту. ШІ має використовувати лише ті дані, які були зібрані та оброблені відповідно до вимог законодавства про захист персональних даних.
Наталя Буркот, спеціалістка з моніторингу дотримання цифрових прав ГО «Платформа прав людини», увагу слухачів зосередила на впровадженні ШІ в професійну діяльність. Серед її порад основні такі: