Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Не розлучившись з одним чоловіком, жінка зареєструвала шлюб з іншим. Після її смерті чоловік отримав свідоцтво на право на спадкування за законом частки квартири.
В липні 1965 року було зареєстровано шлюб між Валентином та Галиною, в якому у них народився син Юрій.
На початку жовтня 2006 року відповідач Олександр зареєстрував шлюб із матір’ю позивача Галиною.
У свідоцтві про право власності на житло зазначено, що Галині, Олександру та позивачу на праві приватної спільної часткової власності у рівних частках по ¼ належить квартира в м. Рівне.
В лютому 2017 року державним нотаріусом відповідачу видано Свідоцтво на право на спадкування за законом на ¼ частки квартири, яка належала померлій Галині.
У січні 2018 року позивач Юрій звернувся до суду з позовом до Олександра про визнання шлюбу та свідоцтва про право на спадщину за законом недійсними. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що його батьки були одружені і на даний час відсутні будь-які докази, які свідчили б про їх розлучення. Тому, шлюб укладений між вітчимом та його матір’ю має бути визнано недійсним з моменту його державної реєстрації. Вважає, що через спадкування відповідачем частки квартири порушується його право на спадкування, оскільки Олександр не мав права на спадщину.
Рішенням Рівненського міського суду в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням місцевого суду, Юрій оскаржив його в апеляційному порядку. Зазначав, що судом не встановлено факту розлучення батьків і не встановлено факту зміни прізвища. Просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухваливши нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників процесу, апеляційний суд прийшов до висновку про її задоволення, виходячи з наступного.
Статтею 25 Сімейного кодексу України передбачено, що жінка та чоловік можуть однозначно перебувати лише в одному шлюбі. Жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу.
Відповідно до положень ст.39 СК України, недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі.
Скасовуючи рішення місцевого суду про задоволення позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що матеріали справи не містять, стороною відповідача не було надано, а судом не здобуто жодного належного та допустимого письмового доказу про розірвання шлюбу між Валентином та Галиною. Разом з цим, згідно з відповіддю на запит апеляційного суду, відділом Державного реєстру актів цивільного стану повідомлено про відсутність актового запису про розірвання шлюбу стосовно Галини.
Позовна вимога про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом, є похідною від вимоги про визнання недійсним шлюбу, оскільки Олександр втратив право на спадкування частки квартири.
Так, Рівненський апеляційний суд рішення Рівненського міського суду скасував.
Визнав шлюб, укладений між Олександром і Галиною та свідоцтво про право на спадщину за законом, видане державною нотаріальною конторою на ½ частку ¼ частки квартири у м. Рівне – недійсними.