flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Микола Гринишак, адвокат: «Всі зобов’язані виконувати рішення суду, яке їх стосується»

28 березня 2023, 12:45

Комунікаційна команда Рівненського апеляційного суду вкотре долучилась до онлайн- зустрічі з медіаюристами. Сьогоднішня тема для обговорень — «Виклики свободі слова під час війни у питаннях та відповідях».

Отже, чи зміниться робота журналістів-фрілансерів після 31 березня, коли вступить у силу Закон України «Про медіа»; як шукати баланс між безпекою військових операцій і свободою слова в зоні ведення бойових дій; чи вважаються журналістами дописувачі телеграм-каналів, а соціальні мережі – онлайн-медіа, та чи розповсюджуватиметься на них новий закон; як піднімати вразливі теми у ЗМІ, щоб нікому не нашкодити; а також як журналісту захиститися від хейту в соцмережах, як відстоювати честь і гідність на прикладах реальної судової практики та інші актуальні моменти галузі ми обговорили з незмінними експертами Євгеном Воробйовим, медіаюристом, адвокатом, Миколою Гринишаком, медіа юристом-практиком, адвокатом та Ольгою Вдовенко, адвокатесою, експерткою з питань доступу до публічної інформації.  

Окрім зазначених вище тем, Микола Гринишак розповів, як надавати інформацію щодо судових засідань з резонансних справ у державній зраді, які є надзвичайно резонансними, та не нашкодити учасникам процесу. Увагу учасників заходу він акцентував на тому, що розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи (ч.3 ст. 11  Закону України «Про судоустрій і статус суддів»). Також експерт зауважив, що особи, присутні в залі судового засідання, представники мас-медіа можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіо запис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов’язковому порядку. 

Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового розгляду їхніх процесуальних прав. Суд може визначити місце в залі судових засідань, з якого має проводитися фотозйомка, відеозапис (ч.4 ст. 11 цього ж Закону).

Виникло в учасників заходу чимало запитань щодо того, чи відбулися зміни  в доступі до публічної інформації під час воєнного стану.

Адвокат, медіаюрист  Євген Воробйов з цього приводу зауважив, що частина 10 статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає: у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування, військово-цивільних адміністрацій та військових адміністрацій, а також їх посадових осіб не поширюються вимоги пункту 3 частини першої (у частині оприлюднення проєктів актів), частини четвертої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».