flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Місцевий суд неправомірно відмовив позивачеві у визначенні додаткового строку на звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини

16 травня 2023, 10:07

Справедливість відновив Рівненський апеляційний суд, скасувавши рішення суду попередньої інстанції в частині відмови позивачеві у визначенні йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, та визначивши спадкоємцеві тримісячний строк на звернення до нотаріуса, що дозволить не лише набути позивачеві право власності на майно після смерті його матері, але й захистить його право як спадкоємця та забезпечить право власності на житло.

Апеляційний суд переглянув апеляційну скаргу позивача на рішення місцевого суду, який частково задоволив його позов: встановив факт родинних відносин між ним та матір’ю, яка у 2018 році померла, однак відмовив у визначенні додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, оскільки той не навів у суді доказів наявності поважних причин, які б об’єктивно та непереборно перешкодили йому у поданні заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця впродовж шести місяців.

Рівненський апеляційний суд не погодився з такою позицією суду першої інстанції, тому задовольнив апеляційні вимоги позивача з наступних підстав.

Відомо, що мати позивача померла. Через неуважність відповідальної особи, у прізвищі жінки були допущені розбіжності: у паспорті та у свідоцтві про смерть прізвища написані по-різному. Більше того, прізвище позивача мало третій варіант, як у його батька, який помер ще раніше.

Позивач звернувся до місцевого суду. Оскільки його позовні вимоги суд задоволив частково, він оскаржив судове рішення в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі позивач увагу колегії суддів акцентував на тому, що строк він пропустив з поважних причини, тому що вважав, що він — єдиний син вже покійних батьків, прийняв спадщину, оскільки переселився з родиною в квартиру, де проживала його нині покійна мати.

За даними Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, мати позивача була власницею квартири. А позивач, згідно з вимогами ст. 1268 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України), є спадкоємцем першої черги після смерті матері.

Апеляційний суд з’ясував, що позивач не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки вважав, що вселившись до квартири, прийняв спадщину.

Згідно зі ст. 1271 ЦК України, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Однією з поважних причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є пропущення незначного строку для подання такої заяви.

Саме такий правовий висновок наданий Верховним Судом у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 381/203/17-ц (провадження № 61-26164св18).

Позивач звернувся до нотаріуса через три роки після смерті матері.

Верховний Суд вказує на те, що вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має врахувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Принцип «пропорційності» тісно пов’язаний із принципом верховенства права, який є фундаментом і на ньому базується принцип «пропорційності», котрий є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком.

Оцінюючи встановлені обставини справи, апеляційний суд прийшов до переконання про можливість визначити позивачеві додатковий строк звернення із заявою до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю три місяці з часу набрання рішення законної сили.

Задовольняючи апеляційну скаргу позивача, апеляційний суд врахував, що спадкування права власності на квартиру, в якій проживає заявник із родиною, є способом набуття права власності на майно після смерті його матері, який поруч із захистом прав апелянта як спадкоємця, забезпечить його право власності та право на житло.