flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Рівненський апеляційний суд зобов’язав ТзОВ «Рівнетеплоенерго» здійснити перерахунок вартості наданих позивачці послуг

17 серпня 2023, 11:14

Оскільки після встановлення в будинку вузла обліку теплової енергії в одній із висоток Рівного та укладення ТзОВ «Рівнетеплоенерго» з власниками нежитлових приміщень, розташованих у цокольній частині будинку, транзитних договорів про надання послуг з постачання теплової енергії, загальна опалювальна площа всього будинку не змінилась, а тому не було підстав займану третіми особами опалювальну площу в 1 000  кв. м. виключати з загальної опалювальної площі.

Рівнянка, яка мешкає в одному з багатоквартирних будинків обласного центру, оскаржила до Рівненського апеляційного суду рішення місцевого суду, яким їй відмовлено в задоволенні позову про захист прав споживача шляхом зобов’язання здійснити перерахунок опалювальної площі. В апеляційній скарзі наполягала на його скасуванні та постановленні нового рішення — про задоволення її позовних вимог до ТзОВ «Рівнетеплоенерго» у повному обсязі.

Суд апеляційної інстанції, вивчивши матеріали справи та вимоги апеляційної скарги позивачки, а також заслухавши учасників судового розгляду, прийшов до висновку про її задоволення.

Суд з’ясував, що спірний багатоквартирний житловий будинок із 2012 року перебуває на балансі ОСББ «Прометей».

У 2013 році ТзОВ «Рівнетеплоенерго», відповідач у справі, почав здійснювати постачання теплової енергії до будинку, у тому числі й до квартири позивачки.

У 2017 році в тепловому вузлі будинку був встановлений загальнобудинковий прилад обліку теплової енергії. Відтоді обсяг комунальної послуги почав розподілятися між усіма споживачами з урахуванням показань розподільного обліку.

Справа в тім, що в цокольному приміщенні висотки розміщені кілька магазинів, перукарня і нежитлове приміщення. Через деякі з них проходять транзитні стояки. А загальна опалювальна площа разом із квартирами складає 6118,50 м.кв.

Натомість в довідці голови ОСББ зазначається інша опалювальна площа — 7072,2 м.кв.

Згідно з пунктом 6.3.4 ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування», опалення слід проектувати з урахуванням теплового балансу між тепловитратами та теплонадходженнями, у тому числі теплоти, що регулярно надходять у приміщення від трубопроводів.

Отже, відсутність радіаторів опалення в приміщенні не означає відсутність споживання власником послуг з централізованого опалення, оскільки наявність транзитних стояків в приміщенні свідчить про надходження тепла до нього.

У матеріалах справи наявні договори на споживання теплової енергії  згідно з розрахунком витрат теплової енергії транзитними трубопроводами, укладені між ТзОВ «Рівнетеплоенерго» та власниками нежитлових приміщень. А це означає, що сторони дійшли згоди про оплату теплової енергії транзитними трубопроводами.

Суду також відомо, що жоден із власників нежитлових приміщень у спірному будинку не провів відключення свого приміщення від централізованого опалення будинку у встановленому п.п. 24-28 Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630, і відповідно до розділу 2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, зареєстрованого в Мін’юсті за № 1478/11758.

Відсутні у матеріалах справи і рішення Міжвідомчої комісії з цих питань та не подані затверджені Комісією Акти про відключення цих споживачів від централізованого опалення в будинку, виконаного спеціалізованою організацією, визначеною згаданою Комісією.

Отже, відключення від централізованого опалення власників нежитлових приміщень будинку фактично відбулося самовільно, про що не могло не знати ТзОВ «Рівнетеплоенерго» і такого дозволу відповідач не мав повноважень надати самостійно.

Зауважимо, що згідно з п. 25 (діючих на той час) Правил надання послуг з централізованого опалення, постання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених згаданою вище Постановою КМУ, самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Належні власникам нежитлові приміщення знаходяться у житловому будинку та відповідно мають загальну систему опалення. Теплові мережі житлового будинку (у тому числі трубопроводи та стояки) входять до складу приладів, що використовують теплову енергію  для потреб опалення та є складовою частиною єдиного технологічного процесу теплоспоживання.

Скасовуючи рішення суду попередньої інстанції, Рівненський апеляційний суд взяв до уваги ту обставину, що метою вирішення цього спору не був намір позивачки покласти частину своїх витрат за надання послуг централізованого опалення на власників нежитлових приміщень, а навпаки — уникнути надлишкових витрат на опалення своєї квартири у зв’язку з неправомірним виключенням опалювальних площ нежитлових приміщень третіх осіб у справі з загальної опалювальної площі будинку.

Оскільки зменшення опалювальної площі в будинку для проведення розрахунків з позивачкою на 1 000 м.кв збільшило значення вартості опалення 1 умовного м.кв. по будинку й зокрема по квартирі позивачки, апеляційний суд зобов’язав ТзОВ «Рівнетеплоенерго» здійснити перерахунок вартості наданих рівнянні послуг з централізованого опалення багатоквартирного будинку більш, ніж за три роки, відповідно до показників будинкового приладу обліку теплової енергії, включивши в реєстр опалювальних площ нежитлові приміщення, розташовані з цокольній частині будинку.