flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про відповідальність за поширення інформації в умовах воєнного стану

24 листопада 2023, 11:06

Про це у ході третього вебінару в рамках навчального онлайн-курсу з громадянської журналістики розповіли медіаюристи і практикуючі адвокати Микола Гринишак та Роман Васильняк. До розмови приєдналась і комунікаційна команда Рівненського апеляційного суду.

Отже, спікери заходу увагу слухачів акцентували на таких актуальних темах: що означає цивільна відповідальність за поширення інформації; чи можлива кримінальна відповідальність за поширення інформації; яку інформацію заборонено поширювати в умовах воєнного стану і чим характерна судова практика в Україні на прикладі реальних кейсів. 

Микола Гринишак та Роман Васильняк зауважили, що не вся інформація може бути вільно запитана та використана. Адже є й інформація з обмеженим доступом – таємна, конфіденційна, службова. В час дії воєнного стану особливо важливо дотримуватись «букви закону» і не публікувати тих даних, які можуть прямо чи опосередковано зашкодити безпеці держави та її громадян. Але законодавство про доступ до публічної інформації, яке і визначає ці види інформації з обмеженим доступом,  не змінювалось з моменту початку повномасштабного вторгнення, тому підходи, обмеження та покарання залишились тими ж, що й раніше.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу (освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров’я, дата і місце народження, майновий стан та інші персональні дані) і порушити її — це означає порушити ще й ст. 182 Кримінального кодексу України «Порушення недоторканності приватного життя». Як наслідок – можливий штраф або й виправні роботи, арешт чи позбавлення волі.

Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю. Розголошення такої інформації може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Поширення її може потягти за собою порушення статей Кримінального кодексу, зокрема:

Ст. 114-2 «Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України».

Ст.ст. 436-2, 111-1 КК України.

Ст. 111 КК України «Державна зрада».

Також доповідачі додали, що у зв’язку з введенням воєнного стану національна безпека стала надважливою, і конституційні права і свободи людини й громадянина можуть обмежуватися. Наприклад, таємниця листування, недоторканність житла, свобода слова, свобода пересування тощо. Ці всі випадки описані в статті 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану». Можливі обмеження й інших прав та свобод, поза переліком з цього закону, але тоді Верховна Рада України має ухвалити закон, який регулюватиме обмеження конкретного права.

Нагадаємо, такі тематичні вебінари з профільними експертами відбуваються щочетверга. Завершиться навчальний курс з громадянської журналістики 14 грудня 2023 року.

У найближчий четвер, 30 листопада, ми опрацюємо тему «Фото- і відеозйомка та використання фото- і відеоматеріалів під час війни».