flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як правильно знімати та використовувати фото та відео під час війни

04 грудня 2023, 12:48

Про особливості фото- та відеозйомки, а також правила використання фото- і відеоматеріалів під час війни обговорили у ході четвертого вебінару з курсу громадянської журналістики, до роботи якого долучилась і комунікаційна команда Рівненського апеляційного суду. Про зміни, які відбулися в цій сфері, що мають знати громадянські журналісти, у тому числі й представники судів, щоб уникнути відповідальності за неправомірні дії, розповів спікер-медіаюрист Платформи прав людини та практикуючий адвокат Євген Воробйов. 

Отже, що стосується загальних правил знімання фізичної особи, то вони визначені ч.1 ст. 307 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України). У ній зазначається, що фізична особа  може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою.

— Оскільки законодавством не визначено, в якій формі повинна бути згода, — зауважив Євген Воробйов, — ми робимо те, що не заборонено законом: може бути письмова, усна, мовчазна, записана на відео, тощо. Мовчазна згода –  особа знає і бачить, що її знімають, але не повідомляє, що забороняє себе знімати, не використовує заборонні жести і не закриває обличчя від камери.

Якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру, то така зйомка припускається (ч.1 ст. 307 ЦК України).

Публічними заходами для цілей цього Закону є, зокрема, збори, конференції, мітинги, виставки, навчальні курси, семінари, тренінги, дискусії, форуми, інші заходи, доступні або відкриті для учасників таких заходів вільно чи за запрошенням, за плату чи безоплатно, постійно, періодично, одноразово або час від часу, що організовуються повністю або частково органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними установами, організаціями, а також суб’єктами господарювання, власниками (засновниками, учасниками, акціонерами) яких є держава або територіальна громада незалежно від частки цієї власності (ст. 29 ЗУ Про забезпечення функціонування української мови як державної).

Ч.2 ст. 307 ЦК України передбачається, що фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

Захист інтересів дитини при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок теж фактично врегульований ст. 307 ЦК України.

У разі необхідності отримання згоди на зйомку чи публікацію, така згода має бути отримана від обох батьків.

За будь-яких обставин не можуть заборонити знімати ч. 4 ст. 21 ЗУ «Про інформації»:

1) про стан довкілля, якість харчових продуктів і предметів побуту;

2) про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні ситуації, що  сталися або можуть статися і загрожують безпеці людей;

3) про стан здоров'я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та соціальне забезпечення, а також про соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення;

4) про факти порушення прав і свобод людини;

5) про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб.

Спікер заходу окреслив і загальні рекомендації у разі конфлікту під час зйомки. Отже, основні кроки для подолання кризової ситуації такі:

  1. Ввічливо пояснити особі, яка висловлює заперечення проти зйомки, що ви працівник медіа, показати своє посвідчення, або просто пояснити мету зйомки.
  2. Спитати, що його турбує (і розвінчати хвилювання, якщо вони безпідставні, або спробувати пояснити чому зйомка дозволена з юридичної точки зору).
  3. У випадку подальших перешкод подзвонити в поліцію, фіксувати на відео все, що відбувається між вами (особливо у випадку, якщо протидія чиниться не лише словесно). Якщо є змога – варто шукати союзників серед перехожих, що у випадку з агресивним супротивником може уберегти від фізичних травм, пошкодження техніки і, зрештою, до зміни ситуації на свою користь та виконання редакційного завдання.
  4. По приїзду поліцейських, просити щоб вони з'ясували особу, яка перешкоджає зйомці. Намагайтесь зафіксувати всі дані особи. Може, виявитись згодом, що ця людина мала реальний інтерес протидіяти вам у зйомці.
  5. Написати заяву про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, через втрату потенційного заробітку або перешкоджання у ситуації суспільного інтересу).

Що стосується особливостей зйомки в судах, то Євген Воробйов зауважив, що саме ч. 4 статті 11 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» роз’яснює, що особи, присутні в залі судового засідання, представники медіа можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов’язковому порядку.