flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова суду Олег Полюхович поспілкувався з другокурсниками рівненського вишу

19 лютого 2020, 11:55

Студенти факультету права Національного університету водного господарства та природокористування (далі — НУВГП) відвідали три судові засідання, під час яких переглядалися апеляційні скарги прокурора, обвинувачених та їх захисників. Основа ціль зустрічі — знайомство з процедурою судового розгляду в суді апеляційної інстанції.

Отже, після відвідин судових засідань та спілкування з головою Рівненського апеляційного суду Олегом Полюховичем, студенти НУВГП, які й самі мріють стати висококваліфікованими та успішними юристами, вже ознайомлені з процедурою судового розгляду та готові стати учасниками змодельованого засідання, аби закріпити отримані знання на практиці.

Студенти знають, що апеляційний розгляд розпочинається відкриттям судового розгляду. У призначений для судового розгляду час суддя-доповідач відкриває судове засідання і оголошує про розгляд відповідної апеляційної скарги. Секретар судового засідання доповідає суду, хто з учасників судового провадження, викликаних та повідомлених осіб прибув у судове засідання, встановлює їх особи, перевіряє повноваження захисників і представників, з’ясовує, чи вручено судові виклики та повідомлення тим, хто не прибув, і повідомляє причини їх неприбуття, якщо вони відомі.

Після вирішення питань щодо наслідків неприбуття учасників кримінального провадження секретар судового засідання повідомляє про те, що судовий розгляд здійснюється при повному фіксуванні, а також про умови фіксування судового засідання.

Після цього суддя-доповідач оголошує склад суду, прізвища прокурора, секретаря судового засідання та інших учасників кримінального провадження. Роз’яснює учасникам судового провадження право відводу і з’ясовує, чи заявляють вони кому-небудь відвід. У разі заявлення відводу питання про відвід вирішується судом. Далі повідомлять про права і обов’язки, які полягає в тому, що судовий розпорядник роздає особам, які беруть участь у судовому розгляді, пам’ятку про їхні права та обов’язки, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України. Після ознайомлення обвинуваченого та інших осіб з пам’яткою, які беруть участь у судовому розгляді, суддя-доповідач з’ясовує, чи зрозумілі їм їх права та обов’язки і за необхідності роз’яснює їх. Якщо в судове засідання викликані свідки, суддя-доповідач дає розпорядження про видалення свідків із зали судового засідання.

Виконавши зазначені вимоги, суддя-доповідач вирішує клопотання, які надійшли від учасників судового провадження. Клопотання учасників судового провадження розглядаються судом після того, як буде заслухано думку щодо них інших учасників судового провадження, про що постановлюється ухвала.

Після закінчення підготовчих дій суддя-доповідач оголошує про початок апеляційного розгляду. Він доповідає зміст оскарженого судового рішення у необхідній частині, тобто в обсязі, що має забезпечити розуміння учасниками судового провадження суті вироку чи ухвали суду першої інстанції в цілому, а також більш детально викладає обставини щодо тієї їх частини, яка оскаржується. Також суддя-доповідач повідомляє, ким і в якому обсязі вони були оскаржені, послідовно і стисло оголошує основні доводи, викладені в апеляційних скаргах та запереченнях, якщо вони надійшли на них від інших учасників судового провадження, і з’ясовує в осіб, які подали апеляційні скарги, чи вони їх підтримують.

Після з’ясування зазначених питань суддя-доповідач надає слово учасникам кримінального провадження для висловлення своїх доводів і пояснень щодо поданої апеляційної скарги. Передусім слово надається особі, яка подала апеляційну скаргу.

Якщо апеляційні скарги подали обидві сторони кримінального провадження, першим висловлює доводи сторона захисту: обвинувачений, захисник, цивільний відповідач, їхні представники. Після цього слово надається іншим учасникам судового провадження.

За необхідності проводяться й інші процесуальні дії щодо з’ясування обставин та перевірки їх доказами. З’ясування обставин проводиться лише в частині рішення суду першої інстанції, законність і обґрунтованість якої оскаржується в апеляційній скарзі.

Після висловлення доводів та перевірки їх доказами суддя-доповідач з’ясовує в учасників судового провадження, чи бажають вони доповнити апеляційний розгляд і чим саме. За відсутності клопотань або після вирішення клопотань, якщо вони були подані, суд постановляє ухвалу про закінчення з’ясування обставин та перевірки їх доказами і переходить до судових дебатів. Першій надається слово особі, яка подала апеляційну скаргу; якщо апеляційні скарги подали обидві сторони кримінального провадження, першим висловлює доводи обвинувачений. Учасники судового розгляду мають право обмінятися репліками.

Останнє слово перед виходом суду до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення щодо законності та обґрунтованості вироку суду першої інстанції надається обвинуваченому, який брав участь в апеляційному розгляді.